computest araç ekspertiz logo resim
Tecrübe, Güven #Computest

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Otomobil Yakıt Tasarrufu

Akaryakıt ve LPG fiyatları arttıkça nasıl tasarruf edebileceğinizi daha sık düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Neyse ki birtakım önlemler alarak yakıt tüketimini azaltmanız mümkün. Peki, araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapılır?

Aracınızı Çalışır Durumda Bırakmayın;
Aracınızı çalıştırdıktan sonra hareket ettirmiyorsanız akaryakıtı boşuna tüketmiş oluyorsunuz. Dolayısıyla aracınız birkaç dakikadan daha uzun süre çalışmadan duracaksa aracınızı güvenli bir yere çekip motoru kapatabilirsiniz.

Yüksek Hız Yapmayın;
100 km üstüne çıktığınızda aracınız daha çok yakıt tüketir. Dolayısıyla hız limitlerine dikkat ederek yakıt tüketimini azaltabilirsiniz.

Trafiğin Yoğun Olduğu Saatlerde Yolda Olmaktan Kaçının;
Trafikte aracınızın sürekli dur kalk yapması, yakıtınızı daha hızlı tüketir. Özellikle aracınızda rejeneratif frenleme yoksa gereksiz yakıt tüketimiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Aracınıza Gereksiz Yükler Koymayın;
Aracınızın bagajına yükleyeceğiniz ve gereksiz ağırlık yapan eşyalar sürtünme kuvvetini artırır. Böyle durumlarda aracınız daha fazla yakıt harcar.

Lastik Basıncını Kontrol Edin;
İdeal seviyedeki lastik basıncı aracınızın sürtünmesini azaltırken yakıt ve enerji tasarrufu sağlar. Düşük lastik basıncında ise durum tam tersi.

Mevsime Uygun Lastik Kullanın;
Araç lastiklerini mevsimine uygun kullanmak da yakıt tüketimi açısından önemlidir. Örneğin, kış lastikleri daha yumuşak materyallerden üretildiği için yazın kullanıldığında yere daha çok yapışarak sürtünmeyi artırır ve gereksiz yakıt tüketimine neden olur.

Diğer Blog Yazılarımız