computest araç ekspertiz logo resim
Tecrübe, Güven #Computest

Sürekli Çeyrek Depo Araç Kullanmak

Sürekli çeyrek deponun altında araba kullanmanın aslında aracınıza zarar verdiğini biliyor musunuz?

Çeyrek deponun altında araç kullanmak, yakıt pompasının ısınmasına sebep oluyor.
Özellikle modern araçlarda yakıt pompası motorun yanında yer alır ve bu pompayı soğutma görevi benzinde olur. Eğer aracınızın yakıt deposunda az bir yakıt kaldıysa pompa bu az yakıtla birlikte daha fazla zorlanır ve ısı üreten havayı da çekmeye başlar.

Bu durum yakıt pompasının ömrünün önemli ölçüde azalmasına ve daha ileri seviyelerde bozulmasına neden olur.

Sürekli olarak az miktarda yakıt kullanmak, yakıt deposundaki tortunun motora gitmesine neden olabilir.

Araçlarımızın motoru en ufak bir hatayı bile kabul etmeyecek bir prensiple çalışıyor. Örneğin içerisine koyduğunuz yağ, az veya çok olursa motora zarar verebilirsiniz. yakıt deposundan gelecek bir tortu da binlerce TL’lik motor masrafıyla karşılaşmanıza neden olabilir.

Özellikle güvenilir şirketlerden yakıt almıyorsanız aldığınız yakıtla birlikte parçacık ve tortular deponuza girebilir. Deponun dibine çöken bu tortular, yakıtın çok az kaldığı durumlarda yakıt pompası tarafından çekilir. Bu da yakıt enjektörlerinizi ve yakıt filtrelerinizi tıkayabilir. Bu durumda ise aracınızın performansında düşüş yaşanmasına sebep olabileceği gibi doğrudan motorunuza da ciddi zararlar verebilir.

Günümüzde otomobiller çok pahalı olduğu gibi tamir masrafları da can yakacak cinsten. Bu sebeple aracınızın çeyrek deposunu yokmuş gibi kabul edip sürekli bu planla yakıt alımı yaparsanız aracınızın sağlığını daha iyi bir şekilde koruyabilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız