computest araç ekspertiz logo resim
Tecrübe, Güven #Computest

İkinci El Araç Alırken

2. El araç alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Aracı ilk sahibinden almaya çalışın.
  • İkinci el otomobil sahibinin tanıdığınız, güvendiğiniz biri olmasına ya da böyle bir insanın tanıdığı olmasına dikkat edin.
  • Piyasa fiyatının altında satılan araçlara şüpheyle yaklaşın.
  • Acil satılık ve benzeri cezbedici ilanlara karşı dikkatli olun.
  • Araç donanımında yapılan en ufak değişikliğin bile gerçek nedenini öğrenin.
  • Satın alacağınız otomobilin daha önce ticari araç, şirket aracı, kiralık araç, kamu aracı olarak kullanılmadığından emin olun.

Yapılan şikayetler sonucu görülmüştür ki ülkemizde satılan 5 yaşından büyük ve 150 bin kilometrenin altındaki araçların %40’ı, kilometresi düşürülmüş araçlardır. Oldukça basit ve karlı bir işlem olduğu için araç kilometresi düşürülmesi en sık başvurulan dolandırıcılık yöntemlerinden biridir.

Aracın kilometresinin düşürülmesi belki de en az zararlı olan yöntemdir. Arkası başka, önü başka marka olan araçlar bile görmedik mi? Özellikle son zamanlarda ikinci el otomobil fiyatları büyük bir yükselişe geçmişken satın alımlar sırasında biraz daha özen göstermek son derece önemlidir.

Kilometresi düşürülmüş araç nasıl anlaşılır, ikinci el otomobil alırken dolandırılmamak için nelere dikkat etmeli gibi merak edilen soruları yanıtladık. Maalesef kötü insanlarla her yerde karşılaşmak mümkün. Bu nedenle özellikle otomobil alımı gibi yüksek ücretler ödediğimiz alışverişlerden önce biraz daha özenli davranmak zorundayız.

Diğer Blog Yazılarımız