computest araç ekspertiz logo resim
Tecrübe, Güven #Computest

Hassas Dyno Ölçümü

Dinamometre cihazları ile doğru ve hassas ölçüm yapabilmek için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Tabi ki her şeyden önce kullanmış olduğunuz cihazların merdane ağırlığı en az 200 Kg, atalet değerleri 15 kg/m2, yazılım ve kalibrasyonlarının doğru olması gerekmektedir.

  1. Far, klima, fan ve Radyo Teyp gibi akım çeken tüm aksesuarları kapatılır. Çünkü bu tür aksesuarlar akım çekeceği için aracın ateşleme sistemine etki edebilirler ve özellikle klima ciddi oranda güç düşmesine sebep olur.
  2. Aracın önüne ve tam havalandırma ızgaralarına karşılık gelecek şekilde bir soğutma fanı yerleştirilir.

Bu soğutma fanı en az 45km/h hızında 7000 m3/h hava debisi oluşturan iyi bir fan olmalıdır. Vantilatör şeklindeki fanlar verimli olmaz.

Dinamometre cihazına bağlı olan araç hareket etmediği yani karşıdan rüzgar gelmediği için normalden daha fazla ısınacak, hem radyatör su sıcaklığı hemde motor yağ sıcaklığı yükselecektir. Bu durumda araçlarda bulunan ECU kontrol ünitesi motoru korumak amacıyla gücü düşürecektir.

  1. Şanzıman dişli oranını ayarlamak için aracın devir göstergesinde görülen değer ile cihaz ekranında yazan devri ayarlarken mümkün olduğu kadar dikkatli olunuz. Çünkü devir ayarı iyi yapılmazsa sonuçlar hatalı çıkacaktır.
  2. Otomatik vitesli araçlarda cihaz ekranından test seçeneğini “Hıza göre test” olarak seçmek ve otomatik vitesin sizin kontrolünüz dışında geçişini önlemek için vites kolunu ”S” veya “M” manuel seçeneğine almak gerekir. Aksi takdirde ölçüm değerleri ve özellikle Tork değeri yanlış ölçülebilir.

Diğer Blog Yazılarımız