computest araç ekspertiz logo resim
Tecrübe, Güven #Computest

Araç KM’si Düşürülür Mü?

Araç kilometresi ile oynandığı nasıl anlaşılır?

En basit tanımıyla nitelikli dolandırıcılık olan bu işlem, ikinci el otomobil piyasasında satıcılar tarafından en sık başvurulan dolandırma yöntemlerinden bir tanesidir. Çünkü uygulaması en basit ve sonucu en karlı işlem olarak görülüyor. Peki, kilometresi düşürülmüş araç nasıl anlaşılır? Satın almak istediğiniz aracın kilometresi ile oynanıp oynanmadığını anlamak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var.

  • Aracın bakım kayıtlarını incelenmelidir.
  • Araç plaka numarası ve motor şasi numarası 5664’e SMS atılarak Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi sorgulaması yapılmalıdır.
  • Araç muayene kayıtları incelenmelidir.
  • Aracın sigorta şirketindeki kayıtlı bilgileri incelenmelidir.
  • Araç donanım yıpranmasının, bahsedilen kilometreye uygun olup olmadığına bakılmalıdır.
  • Aracın anlık güç ölçüm sonuçları değerlendirilmelidir.
  • Aracın yağ tüketimi incelenmelidir.
  • Aracın lastik değişiminin nedenleri değerlendirilmelidir.

Bazı firmalar km kontrolü için arıza tespit cihazı gibi cihazlar kullanarak araçta bulunan tüm elektronik kontrol (beyin) ünitelerindeki km kayıtlarını kontrol etmektedir. Ancak bu sistem de kesin değildir. Çünkü söz konusu araçta normal bir arıza yada servis işlemi sırasında örnek olarak camları kontrol eden elektronik kontrol (beyin) değiştirilirse, bu ünite üzerindeki km değeri diğer ünitelerden farklı olacaktır. Dolayısıyla bu araca km si düşürülmüş demekte % 100 doğru olmayacaktır.

Kilometresi düşürülmüş aracı anlamak için bu yöntemlerden bazılarını ya da hepsini birden uygulayabilirsiniz. Bu yöntemler, genel olarak aracın durumu ile iddia edilen kilometrenin araca verdiği zararın kıyaslamasını yapar. Düşük kilometredeki bir aracın yıpranma payı az çok bellidir.

Tüm bu yöntemleri uygulamanıza rağmen aracın kilometresi ile oynanıp oynanmadığını anlamanız mümkün olmayabilir. Sonuçta bu insanlar dolandırıcı, bu yöntemleri onlar da biliyor. Kilometresi düşürüldükten sonra araçta yapılacak ufak değişiklikler bu durumu anlamanızı imkansız hale getirebilir.

Kilometresi düşürülmüş aracı anlamanın en kesin yöntemi resmi, bağımsız bir ekspertiz tarafından aracın muayene edilmesidir. Bağımsız bir ekspertiz tarafından yapılan muayenenin ücreti biraz göz korkutucu olsa da göz göre göre dolandırılmaktan iyidir. Çünkü bu muayene sırasında aracın kör noktalarına kaydedilmiş olan kilometre bilgileri bile ortaya çıkacaktır.

Diğer Blog Yazılarımız